środa, 6 czerwca 2012

Tutorial czapka "piratka" z daszkiem

Nadrabiania zaległości ciąg dalszy.
Tutek na czapkę "piratkę" z daszkiem (lub bez). Wykroje które są na końcu jest to ostatnia wersja jaka powstała, sądzę że najbardziej dopracowana, z nich została uszyta czapeczka biała, jak widać zielona wymagała jeszcze poprawek (za dużo materiału na przodzie głowy i przy wiązaniu), na dodatek zielona była szyta z koszuli męża i materiał był sztywny jak koci ogon, biała była szyta z koszulki i jest mięciuchna że aż miło :) Jak widać recykling pełną parą :) Acha, z powodu że czapeczki były szyte z ubrań,  mają łączenia na najdłuższym pasku, ale nie sądzę aby to w czymkolwiek przeszkadzało. Jeśli ktoś by też szył z ciuszków to proponuję najpierw najdłuższy pasek wyciąć, bo później byłby problem. I z koszuli i z koszulki wyszły po dwie piratki - jedna dla Gabryśka i jedna dla mężucha :)1. Tak jak pisałam najpierw najlepiej wyciąć pasek do wiązania (na zdj nr "3") u mnie miał on wymiar 8,5 / ok 90cm, spokojnie może być dłuższy, będzie wygodniej wiązać, ale nie radzę krótszego.

2. Środek"1" wycinamy 1x, a boki"2" i daszek"4" wycinamy 2x
Ja boki wycięłam z podwójnie złożonego materiału, a daszek pojedynczo z rękawka, wykrojem złożonym na pół, aby mieć pewność że wyjdzie symetryczny. Jeszcze raz przypominam aby nie wyciąć sobie np dwa razy lewego boku. 

 3. Zszyłam na lewej stronie bok paska. Wywróciłam na prawą stronę i zaprasowałam wywijając końcówki do środka. 

4. Zaprasowałam boki i tył środkowej części"1" i podłożenie na bokach"2"


5. Następnie należy przeszyć podłożenie tyłu na bokach "2", aż do skraju materiału, jeśli zakończymy szycie tam gdzie kończą się dwie warstwy może to  być później widoczne na prawej stronie.

6. Zszywamy środek i boki 1cm od krawędzi, składając je do siebie prawą stroną, w sposób przedstawiony na zdjęciu. Ja zszywałam je na bieżąco przesuwając krawędzie, tak aby szły mniej/więcej równo, nie wiem czy jest na to jakiś inny sposób. 


7. Doszywamy pasek. Ja podkładam ok 0,5-1cm i przeszywam wkoło cały pasek w odległości ok1mm od krawędzi, zaczynając mniej/więcej od czerwonej kropy. Ponieważ wiąże piratkę na pojedynczą kokardę, to ta strona z której kokarda jest robiona jest dłuższa, ale oczywiście można zrobić symetrycznie. 


8. Przeszywamy podłożenie na pozostałej części "środka". Zapomniałam zrobić zdjęcia, ale chyba nie jest konieczne. 

9. Daszek. Opcjonalnie, więc zostawiłam go na koniec.
Przeszywamy ok 0,5cm od zewnętrznej krawędzi. Jeśli tkanina jest bardzo miękka można podkleić z jednej strony flizeliną i dociąć na wymiar. 

 Wywracamy na prawą stronę i zaprasowujemy.

Przeszywamy ok 0,4cm od krawędzi

Przyszywamy na środku przodu, pod paskiem, analogicznie jak uprzednio pasek. Niestety nie mam zdjęcia, ale jeśli ktoś miałby z tym problem to proszę o e-mail lub komentarz, zrobię zdjęcie już przyszytemu.
Daszek zamiast przyszywać na końcu można też wszyć podczas obszywania wkoło paska. 

Wykroje: Komplet z daszkiem, jest dla maluszka, zakrywa uszy, komplet bez daszka zrobiony był dla męża i kończy się nad uszami. Rysunki wykonywałam na podstawie zdjęć i warto zwrócić uwagę czy się gdzieś nie odkształciły, zwłaszcza daszek (złożyć na pół aby sprawdzić czy jest symetryczny) A tutaj wersja PDF, może będzie lepsza do druku. 

W przypadku pytań zapraszam na e-mail, lub proszę pytać w komentarzach.

Życzę miłego szycia :) 

Edycja
Podmieniłam rysunki wykrojów, wersja PDF jest sprawdzona, wychodzi dobrej wielkości, trzeba jednak wykrój skleić z trzech kartek. Przy przerabianiu na PDF wyszły nieco szumy, ale na razie tak musi zostać.
Aha wykroje są już z zapasami na szycie, czyli wycinamy równo z krawędzią kartki.


4 komentarze:

  1. Bardzo dobrze opisane Na pewno skorzystam. Stawiam pierwsze kroki w szyciu i jak dla mnie szkoda że nie ma wymiarowania i na jaki rozmiar W razie problemów napiszę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę wykrój nie zgadza się na 1-2 lata... nic również nie jest wspomniane o zapasach na szwy. Czapka wyszła fajna ale nie na moje 1,5 roczne dziecko.. prędzej na 1-2 mies.

    OdpowiedzUsuń
  3. A może dopisałabyś jakie mniej więcej wymiary mają poszczególne części. Po wydruku na A4 to chyba czapka dla misia wychodzi;)

    OdpowiedzUsuń

Na pytania z komentarzy odpisuję mejlowo - a za każde pozostawione słowo - dziękuje!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...